Badanie mykologiczne Kraków

Zapraszamy na badania:

Ul. Konfederacka 11
30-306 Kraków

Rejestracja telefoniczna od 9-20:

‭882 933 835‬
696 460 016

Badanie mikologiczne służy zbadaniu czy u pacjenta występuje infekcja grzybicza w obrębie stóp – zarówno jeśli chodzi o paznokcie, jak i o skórę. Badanie mikologiczne pokaże z jakim dokładnie rodzajem grzyba mamy do czynienia. Dzięki temu możliwe będzie jak najskuteczniejszych i najbardziej odpowiednich preparatów, leków oraz późniejszej formy leczenia.

 

Diagnostyka jest niezwykle ważna – dlatego też, jeśli tylko zauważymy u siebie niepokojące objawy grzybicy, powinniśmy jak najszybciej umówić się na badanie wykonywane przez podologa. Zaniedbanie i zlekceważenie pierwszych objaw grzybicy może prowadzić do poważnych konsekwencji, ponieważ zaawansowane stadium choroby jest dużo trudniejsze do wyleczenia niż początkowe. Dlatego też reagować należy jak najszybciej. Ważne jest także to, by leczenie było nakierowane na konkretny rodzaj grzyba – tak, aby zmaksymalizować skuteczność.

 

Badanie mykologiczne – jak wygląda?

Badanie mykologiczne polega na pobraniu materiału – zmieninego chorobowo  paznokcia lub wykonanie wymazu ze skóry pacjenta. Materiał zostaje umieszczony w sterylnym pojemniku i wysłany do laboratorium bakteriologicznego, gdzie specjalnie dokonuje się hodowli grzybów   przez okres około jednego miesiąca  Po upływie tego okresu, wiadome jest już jakim rodzajem grzyba została zainfekowana skóra lub paznokcie pacjenta. W wyniku badania mikologicznego może też być zawarty wypis leków, na które dany rodzaj grzyba będzie odporny, by mieć pewność skuteczności późniejszego leczenia. Jeśli badanie mykologiczne nie wykaże obecności grzyba, a objawy występują, dla pewności badanie powtarza się trzy razy.

Pobranie materiału do badania mikologicznego trwa zaledwie kilka minut i jest zupełnie bezbolesne.

Jak przygotować się do badania mikologicznego?

By mieć pewność, że badanie mykologiczne będzie wiarygodne, należy stosować się do niniejszych zaleceń:

  • Pacjent powinien odstawić wszystkie doustne leki przeciwgrzybiczne na miesiąc przed planowanym badaniem,
  • Na dwa-trzy tygodnie przed badaniem mykologicznym, zleca się zrezygnować ze stosowanych miejscowo kremów i lakierów antygrzybicznych oraz innych chemicznych preparatów
  • W dniu badania nie myć miejsca, które dotknięte jest grzybicą.

Ponadto, w przypadku pobrania materiału z paznokcia należy pamiętać, by przed badaniem:

  • Nie obcinać paznokci
  • Nie stosować lakieru do paznokci
  • Nie stosować zmywacza do paznokci z acetonem.
pedicure-leczniczy

Dbam o prawidłową kondycję Twoich stóp

Zapraszam do Kontaktu

Gabinet Agnieszka Kaszuba Podolog
Ul. Konfederacka 11
30-306 Kraków
Rejestracja od 9-20 : ‭882 933 835‬
696 460 016