Plastyka opuszka i Osteofit na paliczku dystalnym

Urazy paznokci u nóg mogą wydawać się błahostką ze względu na wielkość uszkodzonego obszaru. Niemniej, bywają niezwykle uciążliwe. Poza tym, że mogą bardzo negatywnie wpływać na wygląd stóp, to powodują dyskomfort w poruszaniu się. To natomiast przekłada się na ogólną jakość codziennego życia. Jeśli uszkodzony paznokieć dodatkowo przestaje rosnąć, problem staje się dużo poważniejszy i wymaga profesjonalnego leczenia podochirurgicznego. Skutecznym zabiegiem przywracającym estetykę stóp i komfort chodzenia jest plastyka opuszka. Na czym polega i kiedy się ją wykonuje?

Komu polecana jest plastyka opuszka i usunięcie osteofitu

Plastyka opuszka to zabieg chirurgiczny, który zaleca się w przypadku poważnych uszkodzeń paznokcia. Wykonuje się go w przypadkach, w których naruszona jest nie tylko płytka paznokcia, ale też jego łożysko. Jest przeprowadzana szczególnie w sytuacji, gdy:

  • paznokieć nie rośnie,
  • występuje deformacja opuszka,
  • wcześniejsze interwencje chirurgiczne naruszyły opuszek i paznokieć oraz paliczek
  • wieloletnie brak paznokcia powoduje trwałe zmiany w obrębie opuszka i paliczka dystalnego (czeste utraty, przewlekłe leczenie grzybicy i onycholizy)

Plastykę opuszka rekomenduje się nie tylko w przypadku zahamowania, ale też zbyt wolnego wzrostu paznokcia. Jest konieczna zawsze wtedy, gdy występuje problem z przerostem paliczka dystalnego. Do diagnozy i decyzji o zabiegu niezbędne jest wykonanie stosownych prześwietleń pozwalających na ocenę rzeczywistego stanu stopy i palca.

Na czym polega plastyka opuszka i usunięcie osteofitu

Plastyka opuszka to zabieg trwający 30-60 minut i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Polega on na precyzyjnym oczyszczeniu powierzchni kostnej paliczka. W ten sposób można stworzyć warunki do prawidłowego wzrostu płytki paznokcia. Takie działanie skutkuje regeneracją łożyska i stymulacją macierzy paznokcia. Po zakończeniu zabiegu niezbędne jest założenie szwów i opatrunku. Rekonwalescencja ogranicza się do odciążania nogi, ograniczenia chodzenia i stawania na niej oraz zmiany opatrunków. Prawidłowo przeprowadzona korekta powinna być uzupełniona terapią podologiczną. Specjalista kontroluje wzrost paznokcia, a w razie potrzeby dodatkowo stymuluje łożysko i koryguje tor wzrostu paznokcia. Sam zabieg jest małoinwazyjny i obarczony bardzo niskim ryzykiem komplikacji.

Efekty plastyki opuszka i usunięcia osteofitu

Efekty plastyki opuszka są praktycznie stuprocentowe i widoczne już kilka tygodni po jego przeprowadzeniu.  Przed lub po zabiegu konieczne założenie klamry ortonyksyjnej, która zapewni właściwy wzrost paznokcia. Podstawową zmianą jest prawidłowy wzrost paznokcia, który podnosi komfort chodzenia i daje zadowalające rezultaty estetyczne. Dla utrzymania efektu należy pozostawać pod opieką podologa tak długo, aż paznokieć całkowicie i poprawnie odrośnie. W późniejszym czasie, w ramach profilaktyki, warto stosować się do zaleceń podologicznych odnośnie doboru obuwia, wkładek ortopedycznych i higieny stóp

Rekonwalescencja 

Pierwsza zmiana opatrunku następuje po trzech dniach. Potem opatrunki robi poinstruowany pacjent. po dwóch tygodniach następuje zdjęcie szwów. Chodzenie bezpośrednio po zabiegu na pięcie i zewnętrznej części stopy obuwie odkryte. 

 

Podziel się tym artykułem ze znajomymi: Share on facebook
Facebook
0
Share on google
Google
Share on tumblr
Tumblr
0
Share on twitter
Twitter
Share on print
Print
Share on email
Email

Comments are closed.